o. Cyryl Sełecki

29 kwietnia 1835 roku w miejscowości Pidburze, koło Sambora w obwodzie lwowskim u rodziny nauczyciela Michała i Joanny (Palikowskiej) Sieleckich, urodził się syn, któremu dały imię Cyryl. Rodzina Sieleckich była szlacheckiego pochodzenia. Oprócz Cyryla w rodzinie były jeszcze dwie córki – Petronela i Leontyna. Dzieci od małego oswajały się z modlitwą, wychowywały się w miłości do Boga. Zwłaszcza zdumiewały małego Cyryla  modlitwy w cerkwi, śpiewy, kościelne dzwony, o czym często wspominał w późniejszych lata.

1843 roku Cyryl zaczął nauczanie w szkole i uczył się bardzo dobrze  i sumiennie. 1847 rokowi zaczął naukę w gimnazjum. Bardzo lubił lekcje języka obcego: francuskiego, niemieckiego, łacinę i grekę. W 1856 r.

Cyryl wstępuje na Lwowski uniwersytet, gdzie zaczyna studiować teologię, a po roku czterech czasów nauczania przenosi się do seminarium w Przemyślu.

Jesienią 1859 roku zaczyna pracować jako nauczyciel w gimnazjum, wykładając religię. W tym czasie decyduje ożenić się z Emilią, córką duchownego o. Mikołaja  Iwasiwka. Wkrótce urodziły się im dwoje dziewczynek. Rodzina żyła skromnie, nawet biednie, jednak w całkowitej zgodzie.

8 stycznia 1860 roku z rąk biskupa Grzegorza Jakimowicza przyjmuje Święcenie  Kapłańskie. Z entuzjazmem bierze się do duszpasterskiej pracy na parafii w Drohobyczu. 1866 roku zmarła jego żona Emilia, a w  wkrótce i najstarsza córka Leontyna. Starsza siostra o. Cyryla -Leoncjusza, pomaga wychowywać młodszą córkę i prowadzić gospodarstwo.

W 1874 roku o. Cyryl przychodzi na parafię do wsi Żużel. Zastaje tam niedobudowaną cerkiew. Własnoręcznie pokrywa dach, zagospodarowuje ołtarz, ikonostas, buduje dzwonnicę...

W swojej nie tylko duszpasterskiej pracy o. Cyryl:

  • zakłada Braterstwo trzeźwości,
  • spółka “Porswita”
  • tworzy pożyczkową kasę w Malkowie, w Lubaczowie, Żużelu i Cebłowie
  • zaczyna zbierać ludzi i przeprowadzać z nimi edukacyjną pracę
  • wydaje szkolny podręcznik “Swoja chata”,
  • tłumaczy Katechizm Degata,
  • pisze różne twory literackie
  • pisze piękną religijną poezję dla dzieci i wydaje ją w tomiku “Złota książeczka”.

  

 W 1891 roku o. Sełecki zaprasza Ojców Bazylianów (między innymi O. Jeremiasza Łomnickiego) aby poprowadzili misje w swojej parafii do Żużelu. Podczas misji zgłaszają się dziewczęta z prośbą o pomoc, aby wstąpić do klasztoru. To wydarzenie stało się bodźcem do założenia nowego Zgromadzenia Sióstr Służebnic Niepokalanej Panny Maryji.

Cyryl tłumaczy konstytucje Sióstr Służebniczek na język ukraiński i przesyła 6 czerwca 1892 roku do Kurii Metropolitarnej do ich zatwierdzenia. 27 sierpnia 1892 roku w dzień Wniebowzięcia Najświętszej Panny Maryi odbywa się poświęcanie i otwarcie domu SS Służebnic NPM.

W 1898 roku o. Sielecki buduje dom dla nowego Zakonu, nazwawszy go domem Sióstr św. Józefa  Opiekuna Panny Marii, a 1909 roku –zakłada nowe żeńskie Zgromadzenie św. Józefa w Cebłowie.

19 kwietnia 1918 roku ojciec Sielecki ciężko zachorował, a 28 kwietnia 1918 roku w Cebłowie ojciec Cyryl Sielecki umiera.30 kwietnia ciało jego było przeniesione do kaplicy we wsi Żużel, a 01 maja 1918 roku pochowano w grobowcu na Żużelańskim cmentarzu.

11 lipca 2009 odbyło się uroczyste otwarcie beatyfikacyjnego procesu о. Cyryla Sieleckiego.

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego o. Cyryla Sełeckiego

Miłosierny Boże!

Dziękujemy Ci za wszelkie dobrodziejstwa, którymi obdarzyłeś swego wiernego sługę ojca Cyryla Sełeckiego. Z miłości do Ciebie, Panie, św. Cyryl szczerze troszczył się  o bliźnich, dbając o ich uświęcenie i zbawienie. Natchniony Duchem Świętym pomagał ubogim dziewczętom powołanym przez Chrystusa i stał się duchowym opiekunem wielu sióstr zakonnych.

Boże, pokornie Ciebie prosimy, rozsławiaj imię Swojego wiernego sługi tu, na ziemi, abyśmy zachęceni przykładem jego prawego życia i dzięki jego wstawiennictwu w niebie dążyli do Światła – Jezusa Chrystusa, któremu wraz z Bogiem Ojcem i Duchem Świętym składamy cześć i chwałę na wieki wieków. Amen

A man
Napisz do nas

Kontakt do nas

Adres
Zgromadzenie Sióstr Służebnic NPM Rajców 11 00-220 Warszawa
Telefon:
+48 22 831 73 16
E-mail:
siostrynmp@gmail.com
A man
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną. Sprawdź naszą politykę prywatności. (Zamknij)