o. Jeremiasz Łomnicki OSBM

Urodził się on 8 lutego 1860 roku w miejscowości Kawśko, w obwodzie lwowskim, w rodzinie miejscowego proboszcza, ks. Michała Łomnickiego i Marii z domu Haszczyc. Na chrzcie otrzymał imię Jan.  W rodzinie panowała religijna atmosfera, chłopczyk od wczesnych lat rósł w bliskości z Bogiem. Wychowanie na moralnych i duchowych wartościach, cerkiew, modlitwy, Liturgie, ojcowskie opowieści i pouczenia, odpowiednia religijna literatura – wszystko to sformowało jego światopogląd i świadomość, i niewątpliwie, wpłynęło na życiowy wybór. Czworo braci też zostało duchownymi.

Studiował we Lwowskiej akademickim gimnazjum, a potem w męskim nauczycielskim seminarium we Lwowie. Pracował jako nauczyciel w szkole we wsi Kozariw. 28 września 1884 roku, wstępuje do nowicjatu Ojców Bazylianów  i przyjmuje imię Jeremiasz. 17 maja 1884 roku składa pierwsze śluby, a następnie rozpoczyna filozoficzno-teologiczne studia u Ojców Jezuitów.

 17 stycznia 1886 przyjmuje Sakrament Kapłański z rąk przemyskiego biskupa Joana Stupnyckoho. Zostaje dyrektorem i nauczycielem religii w szkole w Ławrowie. Po 2 latach rozpoczyna wyższe studia teologiczne w Krakowie w Jezuickim Kolegium.

Po ich zakończeniu pracuje, jako nauczyciel języka ukraińskiego i historii w klasztorze bazyliańskim w małym miasteczku Dobromil. Tam  rozpoczyna się jego aktywna misjonarska działalność. W 1891 roku prowadzi misje  w Żużelanach. W czasie rekolekcji parafialnych zgłaszają się do niego dziewczęta z ubogich rodzin, których pragnieniem jest wstąpienie do klasztoru i służenie Bogu. To wydarzenie stało się bodźcem do założenia nowego żeńskiego Zgromadzenia. 28 sierpnia 1992 r. o. Jeremiasz Łomnicki razem z o. Cyrylem Sieleckim w Żużelanach zakładają pierwsze aktywne Zgromadzenie Sióstr Służebnic Niepokalanej Panny Maryi,   którego pierwszą siostrą staje się  Josafata Mychalina Hordaszewska. O. Jeremiasz  staje się duchowym kierownikiem i opiekunem nowego Zgromadzenia.

W latach 1904-1908 odbywa kilka podróży do Rosji, gdzie wizytuje pracę duszpasterską kapłanów.  Odwiedza Moskwę, Petersburg, Smoleńsk, Saratów.

24 stycznia 1915 roku zostaje aresztowany przez komunistyczne władze rosyjskie, a 5 lutego zesłany do Symbirska. Umiera 3 lipca 1916 w Symbirsku i tam zostaje pochowany.

5 kwietnia 2009 r. w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Greckokatolickiej Diecezji w Iwanofrankowsku na Ukrainie rozpoczął proces beatyfikacyjny sługi Bożego o. Jeremiasza Łomnickiego.

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego o. Jeremiasza Łomnickiego OSBM

O mój Boże!                                                                                                                                              

Z głębi mojej duszy oddaję pokłon Twojej bezkresnej Wielkości. Dziękuję Ci za łaski i dary, którymi obdarzyłeś Twojego wiernego sługę ojca Jeremiasza Łomnickiego,  współzałożyciela Zgromadzenia Sióstr Służebnic Niepokalanej Panny Maryi, który poświęcił swoje życie szerzeniu wiary i budowaniu jedności Kościoła Świętego.

Proszę Cię, przyjmij swego wiernego sługę do grona Twoich świętych i udziel mi przez Swoje Ojcowskie miłosierdzie łaski …, o którą za wstawiennictwem Ojca Jeremiasza pokornie proszę. Amen.

Ojcze Nasz…

Zdrowaś Maryjo …

 

Podziękowania za otrzymane łaski za wstawiennictwem Sługi Bożego o. Jeremiasza Łomnickiego prosimy przesyłać na adres:

Згромадження Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії
вул. Пасічна, 8
79038 м. Львів
Україна

ssmi@mail.lviv.ua

www.ssmi-ua.org

A man
Napisz do nas

Kontakt do nas

Adres
Zgromadzenie Sióstr Służebnic NPM Rajców 11 00-220 Warszawa
Telefon:
+48 22 831 73 16
E-mail:
siostrynmp@gmail.com
A man

Notice: Undefined index: PP in /home/sluzebnice/ftp/public/tpl/layout.php on line 237
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną. Sprawdź naszą politykę prywatności. (Zamknij)