„Modlitwa w życiu Kościoła” – Posłanie Synodu Biskupów UKGK 2017 r.

„Modlitwa w życiu Kościoła”

Posłanie Synodu Biskupów

Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego 2017 r.

do duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych

 

"Panie, naucz nas się modlić " ( Łk 11, 1)

 

Przewielebni i wielebni Księża!

Czcigodni Bracia i Siostry zakonne!

Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie!

 

Zebrani na Świętym Synodzie w Briuchowyczach koło Lwowa 3 − 12 września 2017 r., my, biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, zwróciliśmy szczególną uwagę na centralny aspekt życia Kościoła, a mianowicie - na modlitwę, osobistą i liturgiczną. Pragniemy z wami podzielić się owocem naszej wspólnej duchowej refleksji.

Chociaż modlitwa jest naturalnym skutkiem i przejawem wiary człowieka w Boga, mimo wszystko trzeba jej się uczyć, stale odnawiając, pogłębiając swoją zdolność łączności z Bogiem. Prośba uczniów Jezusa : "Panie, naucz nas się modlić " (por. Łk 11, 1) są  dla nas ciągle aktualne, bo głównym nauczycielem modlitwy jest sam Bóg nasz, Jezus Chrystus. I my dzisiaj, jako Kościół, pokornie przychodzimy do Niego i powtarzając prośbę uczniów. We współczesnym świecie, który, ze jednej strony, proponuje człowiekowi przepiękne, bezprecedensowe możliwości, a z drugiej – atakuje lawiną informacji i konsternuje pseudowartościami i ideologiami, ta prośba nabiera szczególnej wagi.

W Ewangelii widzimy, że Chrystus uczy modlitwy najpierw własnym życiem i przykładem. Jego związek z Ojcem przejawia się stale, jak w publicznej działalności, tak i w osobistym zawierzeniu i zjednoczeniu z Nim. Jezus głosząc Dobrą Nowinę o przyjściu Królestwa Bożego, często wzywa swoich uczniów do czuwania i modlitwy. Boski Nauczyciel proponuje im również słowny wzór modlitwy - "Ojcze nasz", którą chrześcijanie od pierwszych stuleci i do dzisiaj uważają za najważniejszą i najbardziej autorytatywną. W tej modlitwie Jezusa do Ojca otwiera się "każda prawda" (por. Мt. 3, 15) o Bogu i człowieku, przecież ona ustami samego Boga przypomina nam, że Bóg jest miłującym Ojcem, bliskim do człowieka we wszystkich jej życiowych rzeczywistościach, potrzebach i trudnościach, a człowiek jest ulubionym Bożym dzieckiem, powołanym do spełnienia Bożego zamysłu: żeby święciło się Jego imię, żeby przyszło Jego królestwo i spełniała się Jego wola (por. Мt  6, 9-10).

Warunkiem chrześcijańskiej modlitwy jest nasza pokora przed Bogiem, uznanie swojej nieumiejętności relacji ze Stwórcą. W naszych nabożeństwach ujawniamy przed Bogiem to nasze niedomaganie i z pokorą wyznajemy: "Modlić się jak należy nie umiemy, jeśli Ty, Boże, Świętym Twoim Duchem nie nauczysz nas" (siódma modlitwa Jutrznі). I Bóg w swoim miłosierdziu napełni nas Swoim Duchem Świętym, który " przenika serca ", " przychodzi z pomocą naszej słabości ", modląc się w nas i " przyczynia się za nami zgodnie z wolą Bożą ", - jak o tym naucza św. Apostoł  Paweł (por. Rzym. 8, 26-27).  Dlatego każde nabożeństwo i każde przebywanie z Bogiem na modlitwie rozpoczyna się z przyzywania Ducha Świętego.

Prawdziwa chrześcijańska modlitwa zakłada spotkanie z żywym Bogiem i ukierunkowuje  na osobistą relację z Nim. To może być słuchanie Słowa Bożego w milczeniu, które jest zwłaszcza potrzebne w czasie informacyjnego szumu i komercyjnego hałasu, i uwielbienie, i podziękowanie, i pokorne błaganie, i pokuta, nawrócenie. Bardzo ważnym elementem w tych relacjach jest postawa szczerości i życie w prawdzie. Osobista modlitwa chrześcijanina - to spotkanie żywego, realnego człowieka z żywym Bogiem. Przed obliczem Stwórcy wierzący człowiek nie postępuje podstępnie, nie wkłada na siebie maski, bo nie ma wątpliwości  w dobroć i bezwzględną miłość z strony Boga.

Chrześcijanin nigdy nie jest samotny w modlitwie, on jednoczy się z braćmi i siostrami w Chrystusie. Według zapewnienia Chrystusa - "Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich. " (Мt 18, 20), - we wspólnym wymiarze modlitwa objawia się najpełniej. Dlatego dla życia chrześcijańskiego jest bardzo ważna wspólna rodzinna modlitwa, a której szczytem i źródłem jest Boska Liturgia.

 

Więcej na stronie: http://ugcc.ua/official/official-documents/zvernennya/doc2017/molitva_v_zhitt%D0%86_tserkvi__poslannya_sinodu_yepiskop%D1%96v_ugkts_2017_roku_81358.html

A man
Napisz do nas

Kontakt do nas

Adres
Zgromadzenie Sióstr Służebnic NPM Rajców 11 00-220 Warszawa
Telefon:
+48 22 831 73 16
E-mail:
siostrynmp@gmail.com
A man
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną. Sprawdź naszą politykę prywatności. (Zamknij)