13 grudnia - Świętego Andrzeja, Apostoła

Święty Andrzej pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim (por. J 1, 44), mieszkał ze św. Piotrem, swoim starszym bratem i jego teściową w Kafarnaum (por. Mk 1, 21. 29-30). Był - jak Piotr - rybakiem. Początkowo był uczniem Jana Chrzciciela. Pod jego wpływem poszedł za Chrystusem, gdy Ten przyjmował chrzest w Jordanie.

 Andrzej nie tylko sam przystąpił do Chrystusa; to on przyprowadził do Niego Piotra: "Nazajutrz Jan znowu stał w tym miejscu wraz z dwoma swoimi uczniami i gdy zobaczył przechodzącego Jezusa, rzekł: «Oto Baranek Boży». Dwaj uczniowie usłyszeli jak mówił, i poszli za Jezusem. Jezus zaś odwróciwszy się i ujrzawszy, że oni idą za Nim, rzekł do nich: «Czego szukacie?» Oni powiedzieli do Niego: «Rabbi - to znaczy: Nauczycielu - gdzie mieszkasz?» Odpowiedział im: «Chodźcie, a zobaczycie». Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostali u Niego. Było to około godziny dziesiątej. Jednym z dwóch, którzy to usłyszeli od Jana i poszli za Nim, był Andrzej, brat Szymona Piotra. Ten spotkał najpierw swego brata i rzekł do niego: «Znaleźliśmy Mesjasza» - to znaczy: Chrystusa. I przyprowadził go do Jezusa" (J 1, 35-41). Andrzej był pierwszym uczniem powołanym przez Jezusa na Apostoła.

Po Zesłaniu Ducha Świętego, kiedy wszyscy apostołowie rozeszli się głosić Słowo Boże, wtedy i św. Andrzej poniósł do pogan  światło prawdziwej Chrystusowej nauki. Święci Ojcowie Kościoła, w szczególności Grzegorz Teolog, Grzegorz Wielki, Jan Chryzostom, Hieronim , zgadzają się z tamtym, że święty Andrzej nauczał w Grecji, w Еpiri і, w Achai, i, według tradycji, on pierwszy głosił Słowo Boże  w Bizancjum, z czasem nazwanym Konstantynopolem, gdzie ustanowił biskupem Stachysa, którego apostoł Paweł nazywa swoim umiłowanym (p. Rzym. 16, 9). Najstarsi kościelni kronikarze twierdzą, że apostoł Andrzej głosił naukę Chrystusową w Scytii, czyli na terytorium Rusi.

Kronikarz Nestor i inni opowiadają, na podstawie tradycji, że święty Andrzej z uczniami swoimi szedł w górę po Dnieprze, aż do pagórków, gdzie z czasem został zbudowany Kijów. Tu święty apostoł przenocował, a rano, obejrzawszy okiem ten piękny rozległy Boski raj, powiedział do uczniów: "Widzicie te góry? Wiedzcie, że na nich zajaśnieje błogosławieństwo Boże i powstanie tu wielkie miasto, i wiele w nim będzie cerkwi, i cała ziemia ta będzie oświecona chrztem świętym ". I, postawiwszy tu krzyż, poszedł dalej. Według św. Hieronima (+ 421) św. Andrzej miał także pracować w Poncie, w Kapadocji i w Bitynii, skąd udał się do Achai. Wszystkie źródła są zgodne, że św. Andrzej zakończył swoje apostolskie życie śmiercią męczeńską w Patras w Achai, na drzewie krzyża. 30 listopada 65 lub 70 roku (w tradycji wschodniej - w 62), przeżegnawszy zebranych wyznawców, został ukrzyżowany głową w dół na krzyżu w kształcie litery X. Wyrok ten przyjął z wielką radością - cieszył się, że umrze na krzyżu, jak Jezus. Litera X jest pierwszą literą imienia Chrystusa w języku greckim (od Christos, czyli Pomazaniec. Przez cały ten czas w obecności tłumu wyznawał wiarę w Chrystusa, pouczał zebranych, jak należy wierzyć i jak cierpieć za wiarę.
Kult św. Andrzeja był zawsze w Kościele bardzo żywy. Liturgia bizantyjska określa św. Andrzeja przydomkiem Protokleros, to znaczy "pierwszy powołany", gdyż obok św. Jana jako pierwszy został przez Chrystusa wezwany na Apostoła.

 

Źródło: http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-30.php3

http://calendar.dyvensvit.org/#20171213&vita

Foto: http://gazeta.lviv.ua/2017/12/13/sogodni-vshanovuyemo-svyatogo-andriya-pervozvanogo/

 

A man
Napisz do nas

Kontakt do nas

Adres
Zgromadzenie Sióstr Służebnic NPM Rajców 11 00-220 Warszawa
Telefon:
+48 22 831 73 16
E-mail:
siostrynmp@gmail.com
A man
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną. Sprawdź naszą politykę prywatności. (Zamknij)