25 listopada – uroczystość św. Jozafata Kuncewicza

W tym roku Ukraińskі Kościół  Greckokatolicki obchodzi jubileusz 150-lecia od kanonizacji świętego Jozafata Kuncewicza. To pierwszy ukraiński święty, którego kanonizował Kościół Katolicki, jego święte relikwie znajdują się w bazylice świętego apostoła Piotra w Rzymie.

Święty Jozafat (Jan) Кuncewicz urodził się 1580 r. w mieszczańskiej rodzinie Gabriela i Marii, w książęcym mieście Włodzimierzu Wołyńskim. W miejscowej cerkwi św. Paraskewii był on ochrzczony. Dzieciństwo i młode lata Jan spędził w rodzinnym mieście.

W 1596 roku, w wieku 16 lat, rodzice wysyłali go na naukę i praktykę kupieckiego rzemiosła do kupca Jakynta Popowicza w Wilnie. Po zakończeniu nauki rzemiosła wybiera on drogę życia konsekrowanego.

W 1604 roku wstępuje do klasztoru Przenajświętszej Trójcy w Wilnie, gdzie zostaje przyjęty i włączony do wspólnoty zakonnej przez Ipatija Pocieja Metropolitę Kijowskiego, przyjmując nowe imię zakonne – Jozafat.

W 1609 roku Jozafat Kuncewicz zostaje wyświęcony na kapłana, przez metropolitą Іpatija Pocieja.  Swoimi naukami, dobrymi słowami, jałmużną "przyciągał" do Kijowskiej Unickiej Cerkwi wielu ludzi, które wyrzekali się schizmy i stawali się gorliwymi katolikami. Wrogowie, widząc jego duchowną gorliwość za dusze ludzkie, różnymi sposobami starali się mu przeszkodzić, a nie mogąc znaleźć żadnego na nim przewinienia, z  zawiści nazwali go łowcą dusz (duszechwatem).

W 1613 roku, zgodnie z poleceniem metropolity Welamina Rutskiego, Jozafat zostaje mianowany na przełożonego Bytenskiego klasztoru, a w 1615 r. zostaje biskupem pomocniczym w Połocku. W 1618 roku po śmierci arcybiskupa Gedeona, Jozafat przejmuje arcybiskupstwo.

W niedzielę 12 listopada 1623 r. zostaje on był zabity. Jozafat Kuncewicz swoją męczeńską śmiercią przyczynił się do jedności więcej ludzi, aniżeli swoją ciężką pracą za życia. Papież Urban VIII 16 maja 1643 roku włączył Jozafata Kuncewicza - kapłana i męczennika do grona błogosławionych. W 1644 roku 12 listopada w Rzymie odbyła się pierwsza uroczystość  Jozafata Kuncewicza. 29 czerwca 1867 roku, papież Pius ІХ uroczystą bullą wpisał bł. Jozafata Kuncewicza do grona świętych męczenników.

http://theologia.ucu.edu.ua/pokrovyteli/svshchm-josafat-kuncevych/81-zhyttja-i-dijalnist-svjashchennomuchenyka-josafata-kuncevycha

 

Foto: http://kosciol.wiara.pl/doc/490960.Apostol-Jednosci-sw-Jozafat

A man
Napisz do nas

Kontakt do nas

Adres
Zgromadzenie Sióstr Służebnic NPM Rajców 11 00-220 Warszawa
Telefon:
+48 22 831 73 16
E-mail:
siostrynmp@gmail.com
A man
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną. Sprawdź naszą politykę prywatności. (Zamknij)