Każde rekolekcje to są odkrycia…

  Już po raz kolejny! Od 31 października po 3 Listopada trwały ósme rekolekcje „Obnowy” dla młodzieży. Ponownie młodzież ukraińska z Polski oraz z Ukrainy spotkali się w Przemyślu w domie rekolekcyjnym „Effatha”, gdzie nas, jak i zawsze, przyjaźnie przyjęły siostry  ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Niepokalanej Panny Maryi. Wśród organizatorów rekolekcji członkowie towarzystwa “Obnowa” oraz seminarzyści  Metropolitalnego seminarium Duchownego.

Każde rekolekcje są wielkim odkryciem. Zapoznanie się na nowo z Bogiem– możliwość odnalezienia samego siebie.  Przewódcą duchownym naszego spotkania został o. Justynian Horodeczny, który jest Prowincjałem ojców-Franciszkanów obrządku wschodniego. Jego słowa  pełne wielkiej mądrości, zapadały każdemu do serca.

 Rekolekcje w Przemyślu to wydarzenie, które zapisujesz w kalendarzu wcześniej, żeby zaplanować przyjazd, nie patrząc na wszystkie rzeczy do zrobienia, które w życiu nigdy nie kończą się. Doświadczenie pokazuje, że ten, który przyjeżdża po raz pierwszy, przyjedzie jeszcze raz, dlatego, że coś, jak magnez przyciąga nas wszystkich tam ponownie. Wspólnota rekolekcyjna staje się coraz większą, przyjemnie spotkać znajomych i bliskie twarzy,  znaleść nowych przyjaciół. Dla wszystkich uczestników rekolekcje są trwaniem w obecności Boga –  „Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt 18, 20).

Ojciec Justynian mówił o rzeczach, które w mniejszym lub większym wymiarze dotkneły życia każdego. Rozmyślaliśmy o roli Ojca -Taty w wielu kontekstach. Dzisiaj instytut rodzicielstwa jest zrujnowany więc nasze rodziny nie zawsze są takie, jak nam chciało by się ich widzieć. Ale najważniejszym było przypomnienie sobie, że jaki by problem nie był w naszym życiu zawsze możemy liczyć na Ojca - Boga. On przyjmuje nas takimi, jakimi jesteśmy.   

W każdego są swoje wypróbowania, każdy w pewien moment swego życia odczuwa ból, utratę, zranienie. Za słowami rekolektanta – „być wybranym to znaczy czasami i cierpieć”.  Wszystkie nasze rany mogą być dobrym doświadczeniem oraz ukojeniem dla bliźniego.

Dla każdego uczestniczenie w rekolekcjach jest niezwykłym osobistym doświadczeniem, zostawienia wszystich spraw, by przez cztery dni oddać się Bożej miłości i zrozumieć, że nie jestem sam, odczuć Bożą miłość w relacji do bliźniego. Być wolnym. Być sobą.

Dobrą okazją było również spotkanie z Jego Ekscelencją Metropolitą Przemysko – Warszawskim Ks. Arcybiskupem Eugeniuszem (Popowiczem). Jego słowa pełne życzliwości napełniły wszystkich nadzieją i miłością.   Wspólna modlitwa, pieśni uwielbienia, cisza serca, możliwość osobistej rozmowy z ojcem, to są rzeczy które w cudowny sposób wpłynęły na każdego.

„Wy jesteście światłem świata…Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie.” (Mt 5:13,16)

 

Bohdana Melnyk,

Uczestniczka rekolekcji

Lwów

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną. Sprawdź naszą politykę prywatności. (Zamknij)