Międzynarodowa konferencja naukowa we Lwowie

17-19 listopada 2017 w Muzeum Architektury  Ludowej i Życia Wiejskiego  we Lwowie im.  Klemensa Szeptyckiego odbyła się  międzynarodowa konferencja naukowa pod tematem: „Założyciele i zakonnicy Ławry  św. Jana  we Lwowie Zakonu  Studytów  Kościoła Grecko-Katolickiego (1927-1946).”

Konferencja odbywała się w ramach przygotowań do 150 rocznicy urodzin bł. Klemensa Szeptyckiego i 120 rocznicy przywrócenia monastycyzmu na Ukrainie opartego o regułę Teodora Studyty.  Organizator konferencji  o. Justin Bojko podkreślił, że celem jej było odsłonięcie mieszkańcom  Lwowa i  ukazanie światu naukowemu  tych, którzy założyli Ławrę św. Jana i żyli w niej. Pierwszy dzień był w całości poświęcony postaci  błogosławionego Klemensa. Na podstawie materiałów archiwalnych, które zostały zaprezentowane po raz pierwszy, naukowcy przedstawili nieznane strony z jego życia. Siostra Olena Mańkut SNMP, mówiła o wpływie Zofii z Fredrów Szeptytckiej - matki o. Klemensa- na wychowanie religijne i wybór stanu duchowego jej synów.

Drugiego  dnia poświęcono uwagę okolicznościom  jakie miały największy  wpływ  na założenie Klasztoru świętego Jana, a zwłaszcza zwrócono uwagę  na jego rozwój  i strukturę. Przedstawiono badania pokazujące, jak i dlaczego na terytorium  klasztoru powstało Muzeum pod otwartym niebem. Trzeci dzień konferencji miał swoje osobliwości. Konferencja zakończyła się przyjęciem uchwały.

Wśród uczestników wydarzenia byli: biskup pomocniczy  diecezji  lwowskiej Wołodymyr (Gruca), mnisi studyccy, Ojcowie Bazylianie, Siostry zakonne różnych zgromadzeń, członkowie Rady Społecznej "Święty Jur", dyrektor Wydawnictwa Sviczado i wielu innych. Owo naukowe przedsięwzięcie  zostało zorganizowane przez Biuro Postulacyjne  Zakonu Studytów, Klasztor Studytów pod wezwaniem św. Jana we Lwowie i Muzeum Architektury Ludowej i Życia Wiejskiego  we Lwowie j  im. Klemensa Szeptyckiego.

Siostry Służebnice NPM

Więcej na stronie: http://ugcc.lviv.ua/2017/11/18/mizhnarodna-konferentsiya-zasnovnyky-i-monahy-svyato-ivanivskoyi-lavry-studijskogo-ustavu-ugkts-1927-1947-rr-2/

A man
Napisz do nas

Kontakt do nas

Adres
Zgromadzenie Sióstr Służebnic NPM Rajców 11 00-220 Warszawa
Telefon:
+48 22 831 73 16
E-mail:
siostrynmp@gmail.com
A man
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną. Sprawdź naszą politykę prywatności. (Zamknij)