Międzynarodowa Konferencja z Pedagogiki Chrześcijańskiej we Lwowie poświęcona Bł. Josafacie Hordaszewskiej

W dniach 5-6.07.2019 z okazji setnej rocznicy przejścia do wieczności s. Josafaty Hordaszewskiej, współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Służebnic Niepokalanej Panny Maryi, w duchowym seminarium Ducha Świętego we Lwowie, odbyła się Międzynarodowa Konferencja naukowa na temat „Chrześcijańska  Pedagogika w Ukraińskim Kościele Greckokatolickim: doświadczenie i perspektywy» w której udział wzięli delegatki z Prowincji Matki Bożej Nieustającej Pomocy z Polski: s. Franciszka Sałamaszek SNPM i s. Olena Mańkut SNPM z Kruklanek.

Organizatorami konferencji byli Patriarsza Komisja Katechetyczna Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Instytut Katechetyczno-Pedagogiczny UKU. Na konferencję przybyło około 180 uczestników - przedstawiciele zakonów, odpowiedzialnych za katechezę w UKGK, katecheci ze wszystkich diecezji Ukrainy, a także z Polski, Serbii, Anglii, Hiszpanii, Włoch, USA, Kanady i Brazylii.


Pierwszy dzień uczestnicy konferencji rozpoczęli Boską Liturgią. Odczytano listy do uczestników konferencji Zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Arcybiskupa Światosława Szewczuka i Przełożonej Generalnej Zgromadzenia Sióstr Służebnic NPM s. Zofii Łebedowicz.

Wszyscy uczestnicy mogli nie tylko zapoznać się z teoretycznymi podstawami chrześcijańskiej edukacji, ale także mieli okazję nauczyć się, jak stosować je w praktyce, biorąc udział w pracy w grupach.

Wieczorna część konferencji poświęcona była prezentacji innowacyjnych praktyk katechetycznych w Polsce (s. Franciszka Sałamaszek  SNMP), Brazylii (s. Dionizia Dziadzio SNMP) i Kanadzie.


Drugi dzień był również bardzo pracowity. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać konferencji na ten temat: „Doświadczenie edukacji chrześcijańskiej u Sióstr SNMP  na Ukrainie, w szkołach Sióstr SNMP w Brazylii i u Ojców Selezjan” oraz wziąć udział w Boskiej Liturgii, po której dyplomy zostały przyznane absolwentom. Po obiedzie odbyła się praca w grupach. Sesja zakończyła się wspólną modlitwą.

s.Franciszka Sałamaszek SNMP

 

http://velychlviv.com/u-lvovi-startuvala-mizhnarodna-konferentsiya-prysvyachena-blazhennij-josafati/?fbclid=IwAR0d1kaG-w3g9JDHezRMaFnwKJV3hFZfl_YSclRoOZQy6srX6TxQEQcW9Xg

http://ugcc.ua/news/u_lvov%D1%96_rozpochalasya_m%D1%96zhnarodna_konferents%D1%96ya_z_hristiyanskoi_pedagog%D1%96ki_86708.html

 

 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną. Sprawdź naszą politykę prywatności. (Zamknij)