Nagroda Pojednania dla Kongregacji Kościołów Wschodnich i Radia Watykańskiego

Kongregacja Kościołów Wschodnich, Sekretariat ds. Komunikacji oraz watykański Sekretariat ds. Komunikacji sekcje polska, ukraińska i słowacka Radia Watykańskiego otrzymały 12 października w Rzymie Nagrodę Pojednania, przyznawaną przez Kapitułę Pojednania Polsko-Ukraińskiego. Statuetki wręczył zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) abp Światosław Szewczuk.

Uroczystość odbyła się w Ukraińskim Papieskim Kolegium św. Jozafata w Rzymie. Obok arcybiskupa większego kijowsko-halickiego wziął w niej udział także, m.in. kard. Leonardo Sandri, prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich.

„Wspominamy to, co Pan Bóg dał nam 30 lat temu właśnie w tym miejscu historycznym jakim jest kolegium ukraińskie i w Papieskim Kolegium Polskim na Awentynie. Choć wcześniej nie przygotowywano jakiegoś dokumentu, a to potrafimy robić, św. Jan Paweł II swoim autorytetem i osobowością zainicjował pewien duchowy przełom, proces pojednania między narodem polskim i ukraińskim. Modląc się dzisiaj tutaj i wczoraj w bazylice św. Piotra przy jego grobie ogłosiliśmy go patronem polsko-ukraińskiego pojednania” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki.

Zaznaczył, że ten duchowy proces choć miał swoje wzloty i upadki to poruszył wiele serc. „Jan Paweł II poprzez jego zainicjowanie pokazał nam jak leczyć serca wszystkich zranionych po II wojnie światowej. Tym leczniczym balsamem jest przebaczenie ofiarowane i przyjęte. Także ta nagroda jest jednym z lekarstw, aby leczyć nasze rany, przy czym lekarstwo jest na tyle skuteczne, na ile odpowiednio się go stosuje” – powiedział abp Szewczuk i przypomniał, że nagroda jest przyznawana osobom, które wnoszą wkład w polsko-ukraińskie pojednanie, a pierwszym, który ją otrzymał był Jan Paweł II.

Więcej wiadomości na stronie: https://ekai.pl/

A man
Napisz do nas

Kontakt do nas

Adres
Zgromadzenie Sióstr Służebnic NPM Rajców 11 00-220 Warszawa
Telefon:
+48 22 831 73 16
E-mail:
siostrynmp@gmail.com
A man
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną. Sprawdź naszą politykę prywatności. (Zamknij)