Pisanie ikon u Sióstr Służebnic NPM

Tegoroczne ikonograficzne warsztaty odbyły się w dniach 19 - 27 sierpnia 2018 r.  w Ośrodku Rekolekcyjnym Sióstr Służebnic Effata w Przemyślu. Młodzież zmierzająca do Przemyśla zatrzymała się na dwa dni w Krakowie u  ks. dziekana Piotra Pawliszcze. W Krakowie zwiedzili muzeum ikon, muzeum polskiego malarstwa XIX w., katedrę na Wawelu i inne obiekty sakralne starego Krakowa. Modlili się również  w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i odwiedzili klasztor Sióstr św. Józefa. W święto Przemienienia Pańskiego młodzież uczestniczyła w Boskiej Liturgii w cerkwi p.w. Podwyższenia Krzyża.

Z Krakowa uczniowie pojechali do Przemyśla, gdzie rozpoczęły się ikonograficzne  warsztaty. Tematem tej warsztatowej edycji pisania ikon, było Ukrzyżowanie. W zajęciach tych wzięło udział 12 młodych ludzi z północy Polski i dwie Siostry Służebnice NPM. Organizatorem corocznych letnich warsztatów z błogosławieństwa Jego Ekscelencji ks. bpa Włodzimierza Juszczaka, był ks. dziekan dr Jarosław Roman, proboszcz Szczecinka i Bobolic. Nad praktyczną częścią zajęć ikonopisarskich czuwała siostra Olena Mańkut SNDM.

Ważnym punktem programu tegorocznych warsztatów był wyjazd do Lwowa i zwiedzanie Narodowego Muzeum Ikon oraz edukacyjna wycieczka Sakralny Lwów. Czas pobytu we Lwowie zbiegł się z Dniem Niepodległości Ukrainy. Dla wielu ten dzień i związane z nim uroczystości były wielkim przeżyciem. Następnego dnia  młodzież uczestniczyła w Boskiej Liturgii w klasztorze Sióstr Służebnic NPM. Mieli oni okazję zapoznać się misją Sióstr Służebnic NPM na Ukrainie.

Po powrocie do Przemyśla w niedzielę 26 sierpnia młodzież uczestniczyła w Boskiej Liturgii w Katedrze św. Jana Chrzciciela oraz w Jarosławiu modlili się przed ikoną Matki Bożej Bramy Miłosierdzia.

27 sierpnia na zakończenie warsztatów ikonograficznych  podczas  dziękczynnej Świętej Liturgii odbyło się poświęcenie namalowanych ikon.

Siostry Służebnice NPM

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną. Sprawdź naszą politykę prywatności. (Zamknij)