Spotkanie Ojca Świętego ze wspólnotą Papieskiego Kolegium Ukraińskiego św. Jozafata w Rzymie

Na troskę Piusa XI o wiernych pochodzących z terenów dotkniętych cierpieniem i prześladowaniem wskazał Ojciec Święty, spotykając się ze wspólnotą Papieskiego Kolegium Ukraińskiego św. Jozafata, które ten jego poprzednik na Stolicy Piotrowej założył 85 lat temu. Franciszek przypomniał, że ma ono na celu przygotowywanie greckokatolickiego duchowieństwa ukraińskiego do apostolskiej misji.

„W latach swojego pontyfikatu Pius XI musiał stawiać czoło licznym epokowym wyzwaniom, jednak zawsze podnosił zdecydowanie głos w obronie wiary, wolności Kościoła i transcendentnej godności każdej osoby ludzkiej. W swoich przemówieniach i listach jasno potępiał ateistyczne, nieludzkie ideologie, które w XX wieku doprowadziły do wielkiego przelewu krwi. Przedstawiał w ten sposób w pełnym świetle ich sprzeczności, ukazując Kościołowi wyraźną drogę Ewangelii, wprowadzanej w życie także w dążeniu do sprawiedliwości społecznej, co jest nie dającym się pominąć wymiarem w pełni ludzkiego wyzwolenia ludów i narodów” – mówił Ojciec Święty.

Przyszłych ukraińskich księży Papież zachęcił do studiowania nauki społecznej Kościoła, by byli zdolni rozeznawać rzeczywistość, w jakiej będą działali.

„Jeśli będziecie tak postępowali i uczyli innych czynić to samo, zwłaszcza w mającym zasadnicze znaczenie dialogu ekumenicznym, jestem pewien, że z niebiańskiej ojczyzny spojrzą na was życzliwie i będą was wspierać wszyscy biskupi i kapłani – niektórzy z nich uformowani w waszym kolegium – którzy oddali życie czy cierpieli prześladowanie z powodu wierności Chrystusowi i Stolicy Apostolskiej” – stwierdził Papież.

Po tym nawiązaniu do męczeństwa ukraińskich grekokatolików Franciszek przypomniał swą osobistą przyjaźń z ich obecnym zwierzchnikiem, kiedy obaj pełnili posługę biskupią w stolicy Argentyny. Bp Światosław Szewczuk podarował mu wówczas ikonę Matki Bożej, którą Papież ma do dziś ze sobą w Rzymie. Ojciec Święty sięgnął też do jeszcze dawniejszych wspomnień, kiedy jako uczeń szkoły podstawowej służył często do Mszy greckokatolickiemu księdzu, który opowiadał mu o prześladowaniach Kościoła w Związku Sowieckim.

ak/ rv

 

źródło:http://pl.radiovaticana.va/news/2017/11/09/papie%C5%BC_do_ukrai%C5%84c%C3%B3w_prze%C5%9Bladowania_w_xx_wieku_i_obecna_wojn/1347932

 

Foto: https://www.facebook.com/pontificioistitutoucraino/

A man
Napisz do nas

Kontakt do nas

Adres
Zgromadzenie Sióstr Służebnic NPM Rajców 11 00-220 Warszawa
Telefon:
+48 22 831 73 16
E-mail:
siostrynmp@gmail.com
A man
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną. Sprawdź naszą politykę prywatności. (Zamknij)