Ukraińska greckokatolicka wspólnota na Pradze w Warszawie i w Ząbkach modliła się do Błogosławionej Josafaty Hordaszewskiej

W niedzielę, 7 kwietnia 2019 r. w uroczystość  Zwiastowania Przenajświętszej Maryi Panny, Ukraińska grecko-katolicka wspólnota  na Pradze w Warszawie i w Ząbkach koło Warszawy  w szczególny sposób uczciła pamięć 100 – rocznicy odejścia do Pana Błogosławionej siostry Josafaty Hordaszewskiej. Podczas homilii  о. Włodzimierz Raczkowski zwrócił uwagę wiernych na rolę Maryi w zbawieniu świata, a także zapoznał zebranych  z jej skromną Służebnicą – Błogoslawiona Jozafatą Hordaszewską – Współzałożycielką Zgromadzenia Sióstr Służebnic NPM, wschodniego obrządku. Jej pełne zaufanie Bogu i   głębokie życie modlitwy  spowodowało, że dzieło Boże zrastało  i przynosiło obfite plony. Do dziś Siostry, wierne charyzmatowi, niosą swoją posługę w wielu krajach  - na wzór Błogosławionej Josafaty - tam gdzie, jest największa potrzeba. Ostatnie pięć lat życie Błogosławionej było naznaczone ogromnym cierpieniem - nieuleczalną chorobą - gruźlicą kości. Cierpienie te znosiła z wielkim z heroizmem łącząc je z męką i śmiercią Chrystusa. Na kilka tygodniów przed przed śmiercią Błogosławiona przepowiedziała , o swoim odejściu z tego świata w uroczystość  Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, co tak i stało się. Zasnęła w Bogu 7 kwietnia 1919 r. w Krystynopolu ( dzisiaj Czerwonograd) na Ukrainie. W 1992 r. w Przemyślu rozpoczął się jej beatyfikacyjny proces. 27 czerwca 2001 r. podczas wizyty na Ukrainie w Lwowie papież św. Jan Paweł ІІ włączył Josafatę Hordaszewską do grona Błogosławionych. Po zakończeniu Świętej Liturgii о. Włodzimierz sprawował Nabożeństwo - Moleben do Bł. Josafaty , a po jego zakończeniu wierni zebrani w kościele mieli możliwość uszanowania Świętych Relikwii i otrzymania od Sióstr Służebnic na pamiątkę Jubileuszu medalików i obrazków z modlitwą  do Błogosławionej Josafaty.

Siostry Służebnice NPM

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną. Sprawdź naszą politykę prywatności. (Zamknij)