Uroczystość wielkiego męczennika – św. Dymitra z Salonik

8 listopada w Kościele Wschodnim przypada uroczystość świętego Dymitra (Demetriusza), żołnierza-męczennika. Poniósł On śmierć męczeńską w Tesalonikach (obecnie Saloniki),  za panowania cesarza Maksymiana w roku 306.  Kościół Wschodni nazywa go "wielkim męczennikiem".

Wywodził się z rodziny arystokratycznej pełniącej urzędy publiczne w imperium. Rodzice przekazali mu nie tylko majątek, ale najcenniejszy skarb – wiarę w Boga. Były to czasy największych prześladowań chrześcijan. Po śmierci jego ojca imperator Maksymian powierzył mu urząd konsula, nie mając wiedzy, iż nominowany jest chrześcijaninem. Otrzymał polecenie wymordowania wszystkich chrześcijan zamieszkujących Tesaloniki. Dymitr nie tylko odmówił wykonania rozkazu, ale publicznie głosił Dobrą Nowinę o Chrystusie, co ściągnęło na niego karę. Został uwięziony wraz ze swym przyjacielem Nestorem, który był walecznym żołnierzem, którego Święty pobłogosławił przed stanięciem do walki z gladiatorem, który zabijał chrześcijan podczas igrzysk. Nestor zwyciężył, czym wywołał zdumienie i gniew urzędników pogańskich, którzy skazali go na śmierć. Zemsta imperatora  nie ominęła też św. Dymitra. Został  On zabity włóczniami w więzieniu i pochowany w zbiorowej mogile, lecz niebawem odnaleziono jego ciało, wydające z siebie przyjemną woń mirry i mające moc uzdrowienia, dlatego też świętego nazwano mirotoczywym (toczącym mirro). Głównym ośrodkiem kultu św. Dymitra stało się jego rodzinne miasto, gdzie na jego grobie zbudowano w V wieku bazylikę pod wezwaniem Świętego. Kult świętego Dymitra – żywy jest nie tylko na Wschodzie, ale i na Zachodzie. Za Jego wstawiennictwem do dziś wierni otrzymują łaski i uzdrowienia.

Foto:https://pl.wikipedia.org/wiki/Dymitr_z_Tesaloniki#/media/File:Relics_of_Saint_Demetrius.jpg

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_%C5%9Bw._Dymitra_w_Salonikach#/media/File:GR-thessaloniki-demetrius.jpg

https://www.google.pl

A man
Napisz do nas

Kontakt do nas

Adres
Zgromadzenie Sióstr Służebnic NPM Rajców 11 00-220 Warszawa
Telefon:
+48 22 831 73 16
E-mail:
siostrynmp@gmail.com
A man
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną. Sprawdź naszą politykę prywatności. (Zamknij)