Uroczystości 25-lecia utworzenia metropolii przemysko-warszawskiej

W środę 7 lipca, w greckokatolickiej archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela w Przemyślu, odbyły się uroczystości 25-lecia utworzenia metropolii przemysko-warszawskiej oraz podniesienia diecezji (eparchii) przemyskiej do godności archidiecezji (archieparchii) przemysko-warszawskiej. Pontyfikalnej Boskiej Liturgii św. Jana Chryzostoma przewodniczył abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski, a homilię wygłosił bp Arkadiusz Trochanowski, ordynariusz eparchii olsztyńsko-gdańskiej.

Uroczystości jubileuszowe odbyły się w archikatedralnym soborze w święto Narodzenia Św. Jana Chrzciciela według kalendarza juliańskiego. W uroczystościach wzięli udział biskupi metropolii przemysko-warszawskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce: abp Eugeniusz Popowicz – metropolita przemysko-warszawski, abp Jan Martyniak, bp Włodzimierz R. Juszczak OSBM – ordynariusz wrocławsko-koszaliński, bp Arkadiusz Trochanowski – ordynariusz olsztyńsko-gdański oraz bp Krzysztof Chudzio – biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej obrządku łacińskiego, a także kapłani archidiecezji (archieparchii) przemysko-warszawskiej.

Przed rozpoczęciem dziękczynnej Boskiej Liturgii, którą poprzedziła procesja do archikatedry przemyskiej, zebranych uczestników jubileuszowych uroczystości przywitał abp Eugeniusz Popowicz. Metropolita przytoczył historię odradzania się Kościoła greckokatolickiego po jego likwidacji w powojennej komunistycznej rzeczywistości, wspomniał o reaktywacji diecezji (eparchii) przemyskiej, powołaniu pierwszego biskupa i pierwszego metropolity w osobie abp. Jana Martyniaka, mianowanego przez Ojca Świętego Jana Pawła II oraz o rozwoju struktur cerkiewnych aż do czasów obecnych.

W homilii podczas Boskiej Liturgii bp Arkadiusz Trochanowski mówił o obowiązku każdego chrześcijanina do głoszenia prawd chrześcijańskich w swoim otoczeniu, rodzinie, wspólnocie religijnej. Ordynariusz eparchii olsztyńsko-gdańskiej podkreślił także rolę modlitwy w życiu chrześcijanina. Wskazał, iż modlitwa rodziców św. Jana Chrzciciela była wysłuchana, ponieważ byli oni sprawiedliwi przed Bogiem i zachowywali Boże przykazania.

Nawiązując do jubileuszowych uroczystości, bp Trochanowski podkreślił, że „jubileusz metropolii przemysko-warszawskiej, a także jubileusz metropolity seniora Jana to dla całego Kościoła greckokatolickiego okazja, by podziękować Panu Bogu za otrzymany dar. Miało nas nie być, Kościół greckokatolicki miał nie istnieć, a jednak – jesteśmy, tworzymy, służymy i głosimy Dobrą Nowinę” – w tych słowach hierarcha przypomniał politykę komunistycznych władz, które dążyły do całkowitej likwidacji Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

Na zakończenie homilii najmłodszy greckokatolicki biskup w Polsce podkreślił ważną rolę młodzieży w budowaniu wspólnoty Kościoła: „Dziś potrzeba takiego umocnienia w wierze, by młode pokolenie odnajdywało w Kościele swoje miejsce, by odczuwało że Cerkiew jest ich domem, a życie Słowem Bożym prowadzi do prawdy. Ta prawda jest wymagająca, ale prowadzi do szczęścia. To nie droga na skróty, lecz prawdziwe życie. Mamy uczyć młodzież, że Pan Bóg o młodzieży nie zapomina, lecz stale ją kocha i czeka na młodych”.

http://cerkiew.org/2021/07/07/w-przemyslu-swietowano-jubileusz-25-lecia-utworzenia-metropolii-przemysko-warszawskiej/

A man
Napisz do nas

Kontakt do nas

Adres
Zgromadzenie Sióstr Służebnic NPM Rajców 11 00-220 Warszawa
Telefon:
+48 22 831 73 16
E-mail:
siostrynmp@gmail.com
A man
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną. Sprawdź naszą politykę prywatności. (Zamknij)