Uroczystości 325 – rocznicy odnowienia jedności Przemyskiej eparchii ze Stolicą Apostolską

9 września 2018 r. w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Przemyślu, odbyły się uroczystości związane z trzysta dwudziestą piątą rocznicą odnowienia jedności miejscowej diecezji greckokatolickiej z Watykanem. Boskiej Liturgii przewodniczył arcybiskup większy kijowsko halicki Światosław Szewczuk,  zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. W liturgii wzięło udział 42 biskupów greckokatolickich z całego świata oraz kilku biskupów rzymskokatolickich z Polski, m.in. zastępca przewodniczącego KEP i metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski oraz metropolita przemyski abp Adam Szal. Obecny był też jeden biskup Autokefalicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego.

 Podczas homilii  zwierzchnik UKGK Światosław Szewczuk zaznaczył, że prawdziwa miłość zawsze prowadzi do jedności z Bogiem i bliźnim. Podkreślił , że Boża miłość jednoczy podzielone i właśnie miłością kierował się bp Innocenty Winnicki, który 325 lat temu doprowadził do podpisania unii ze Stolicą Apostolską.

 

Więcej na :  https://diecezja.pl/aktualnosci/325-rocznica-przystapienia-eparchii-do-unii-ze-stolica-apostolska/

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną. Sprawdź naszą politykę prywatności. (Zamknij)