Uroczystości 70. rocznicy Akcji „Wisła” w Jaworznie

16 września 2017 r. przy pomniku ofiar Centralnego Obozu Pracy w Jaworznie odbyły się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę Akcji „Wisła”. Boskiej Liturgii przewodniczył biskup Eparchii Wrocławsko – Gdańskiej bp Włodzimierz Juszczak. W koncelebrze uczestniczyło 15 – tu księży greckokatolickich z Polski i Ukrainy. Metropolitę i Arcybiskupa Eugeniusza Popowicza reprezentował ks. mitrat Bogdan Stepan –Wikariusz Generalny z Przemyśla.

Podczas homilii bp Włodzimierz podkreślił, że cierpienia i śmierć osadzonych w obozie powinny być dla nas szczególnym wyzwaniem, by pamiętać o swoich korzeniach, pochodzeniu, tożsamości i nie zapominać o wartościach, za które uwięzieni oddali swoje życie.

Po zakończeniu Świętej Liturgii odbyła się Panachyda – nabożeństwo za  wszystkich zmarłych w Centralnym Obozie Pracy. Następnie przemówienie wygłosił ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia i Prezydent  Miasta Jaworzna Paweł  Silbert. Przedstawiciele społeczności polskiej, ukraińskiej i niemieckiej złożyli kwiaty - wieńce pod pomnikiem ofiar obozu.

Licznie zebrani uczestnicy uroczystości z Polski i Ukrainy wzięli udział w koncercie poświęconym 70. rocznicy akcji „Wisła”, który odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie.

Siostry Służebnice

A man
Napisz do nas

Kontakt do nas

Adres
Zgromadzenie Sióstr Służebnic NPM Rajców 11 00-220 Warszawa
Telefon:
+48 22 831 73 16
E-mail:
siostrynmp@gmail.com
A man
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną. Sprawdź naszą politykę prywatności. (Zamknij)