Uroczystości jubileuszowe w Rzymie

5 września 2019 w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie odbyły się uroczystości  jubileuszowe z okazji 150-lecia urodzin i 100-lecia od dnia odejścia do wieczności błogosławionej Josafaty  Hordaszewskiej, Współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr Służebnic NPM. Boskiej Liturgii przewodniczył Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Arcybiskup Światosław Szewczuk. W uroczystościach wzięli udział biskupi Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), którzy w dniach 1-10 bm. obradowali w rzymskim Kolegium św. Jozafata, kardynał Stanisław Ryłko, Аrcybiskup Cyril Vasiľ SJ, Sekretarz Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, biskup Josyf Wert, ordynariusz diecezji dla katolików bizantyjskiego obrządku w Rosji i, ks. Biskup Djura Džudžar Apostolski ekzarcha dla greckokatolickich w Serbii. Uczestnikami wspólnej modlitwy były p. Tetiana Іżewska, Poseł Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej, kapłani, osoby konsekrowane i licznie zebrani wierni. Arcybiskup Światosław Szewczuk podczas homilii zaakcentował: " Naszą wdzięczność wyrażamy dziś przede wszystkim Błogosławionej Josafacie,  za to, że odpowiedziała Bogu na Jego wezwanie i stała się żywą ikoną Chrystusa – Sługi, bo właśnie przez sióstr Służebnic naród ukraiński po różnych zakątkach świata odczuł obecność Boga w ofiarnej posłudze Sióstr. Przecież od tego świata żadnej posługi i pomocy trudno było  wtedy oczekiwać". Pod koniec Świętej Liturgii s. Zofia Łebedowicz, Przełożona Generalna Sióstr Służebnic Generalna NPM, zwróciła się do wszystkich obecnych takimi słowami: "Wysławiajmy i dziękujmy Bogu za dar Błogosławionej siostry Josafaty, dziękujmy za jej otwarte czułe serce na potrzeby swojej Cerkwi, dziękujmy za przykład jej życia! Dla nas, sióstr, to wydarzenie jest okazją pogłębienia duchowych relacji i poznania Błogosławionej Josafaty.  Była ona córką swojej Cerkwi, odczuwała potrzebę niesienia pomocy duchowej ukraińskim emigrantom w dalekich krajach, dlatego też wysyłała siostry na misje. Dziś Bł. Josafata zebrała nas wszystkich w tej cudownej bazylice Maryjnej, by nam pokazać, że jesteśmy pod opieką Maryi i ona bierze nas za rękę i prowadzi. Dziękuję, Waszej Świątobliwości, za Waszą ojcowską otwartość i życzliwość względem naszego Zgromadzenia". Przełożona Generalna podziękowała także Biskupom, za współpracę ze Zgromadzeniem oraz kapłanom i wiernym za wspólną modlitwę.

Tego dnia w kaplicy Generalnego domu Sióstr Służebnic NPM w Rzymie odbyły się także uroczystości poświęcenia ikonostasu, relikwiarza Błogosławionej Josafaty i bł. Tarzyciji, Uroczystego poświęcenia dokonał Arcybiskup Światosław wspólnie z Biskupami Synodu UKGK.
Ikony Chrystusa i Bogurodzicy, przedstawione na ikonostasie, mają swoją teologiczną wymowę: Carskie wrota ikonostasu, zdobione winoroślą, symbolizują Przenajświętszą Eucharystię, a pawie pokornie pochylające głowę, symbolizują nieśmiertelność, zmartwychwstanie. Ikonostas i relikwiarz wykonany został wykonany przez rzemieślników  studia „Błahowist” ze Lwowa. Autorem malarstwa ikon jest Włodzimierz Swiderskij, projektodawca – Zenowij Menszych, snycerstwo - i Zenowij Menszych,  Andrzej Jarema.

 

Siostry Służebnie NPM

Za źródłem:
За матеріалами Руслани Ткаченко для Департаменту інформації УГКЦ
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ

https://synod.ugcc.ua/data/u-rymi-urochysto-vidznachyly-150-littya-z-dnya-narodzhennya-ta-100-littya-vid-dnya-perehodu-do-vichnosti-blazhennoy-yosafaty-1474/

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną. Sprawdź naszą politykę prywatności. (Zamknij)