W Rzymie zostaną przyznane Nagrody Kapituły Pojednania polsko-ukraińskiego

12 października 2017 r. w Rzymie odbędzie się wręczenie Nagrody Pojednania przez Kapitułę Pojednania polsko-ukraińskiego. W tym roku laureatami zostali Kongregacja dla Kościołów Wschodnich i Redakcja Radia Watykańskiego (sekcje: polska, ukraińska i słowacka). W uroczystościach wezmą udział Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk i kardynał Leonardo Sandri, prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich.

W przeddzień ceremonii wręczenia nagród, 11 października, odbędzie się nabożeństwo przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra w Watykanie (początek o 08:30), a o godz. 12:00 w centrum prasowym Radia Watykańskiego zaplanowana jest konferencja prasowa, w której weźmie udział patriarcha Światosław. O godzinie 16:00 w ukraińskim Papieskiego Kolegium św. Jozafata rozpocznie się  międzynarodowa konferencja na temat „Kościół katolicki w procesie dialogu i pojednania polsko-ukraińskiego”.

12 października uczestnicy będą mieli możliwość uczestniczenia w Boskiej Liturgii, której będzie przewodniczyć Papież Franciszek w Bazylice papieskiej Santa Maria Maggiore. Wręczenie Nagrody Pojednania odbędzie się o godzinie 18:30 w ukraińskim Papieskim Kolegium św. Jozafata (Passeggiata del Gianicolo, 7).

Kapituła Pojednania polsko-ukraińskiego wręcza nagrody osobom i organizacjom, które swoją działalnością przyczyniają się do wzajemnego porozumienia między narodami Europy Środkowej i Wschodniej. Pierwsza nagroda została przyznana dla Jana Pawła II. W ostatnich latach, laureatami nagrody byli dziennikarze, osoby publiczne, historycy, filmowcy, artyści, gazety, instytucje kultury, Konferencje Episkopatu Polski, Katolickie agencje informacyjne.

Miejscem tegorocznego wręczenia nagrody wybrano Rzym, ponieważ 30 lat temu (8-17 października 1987) odbyło się  spotkanie przedstawicieli Episkopatu Polski i Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, podczas którego ogłoszona została Deklaracja o polsko-ukraińskim pojednaniu i przebaczeniu.

Kongregacja dla Kościołów Wschodnich została nagrodzona za wspieranie wartości, które jednoczą ludzi do budowania wspólnej przyszłości w harmonii ze słowami św. Jana Pawła II: „Niech poprzez oczyszczenie pamięci historycznej wszyscy będą gotowi stawiać wyżej to co jednoczy, niż to, co dzieli, by wspólnie budować przyszłość, opartą na wzajemnym szacunku, prawdziwej braterskiej współpracy i autentycznej solidarności.”

Redakcja Radia Watykańskiego (sekcje: polska, ukraińska i słowacka) nagrodzona została za obiektywny przekaz informacji i promocję dialogu międzykulturowego w Europie Środkowej i Wschodniej, pokonywanie stereotypów i wzajemnych uprzedzeń.

Zdjęcie: Wręczenie Nagrody Metropolicie przemyskiemu Józefowi Michalikowi (2013)

Sekretariat Zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Rzymie

http://news.ugcc.ua/

A man
Napisz do nas

Kontakt do nas

Adres
Zgromadzenie Sióstr Służebnic NPM Rajców 11 00-220 Warszawa
Telefon:
+48 22 831 73 16
E-mail:
siostrynmp@gmail.com
A man
W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną. Sprawdź naszą politykę prywatności. (Zamknij)