Życiorys

   

Urodziła się 23 marca 1919 r. w Chodorowie koło Lwowa. Jej ojciec Roman pracował jako kolejarz, matka Maria zajmowała się przede wszystkim wychowywaniem dzieci. Tworzyli rodzinę pełną wzajemnego zrozumienia, miłości do Boga i bliźnich. Ukończyła szkołę podstawową i gimnazjum, potem państwową szkołę dla dziewcząt. Zakończyła ją z wyróżnieniem i specjalnością nauczyciela krawiectwa.

Do Zgromadzenia Sióstr Służebnic NPM wstąpiła 3 maja 1938 r. Swoje pierwsze śluby złożyła 5 listopada 1940 r. Wyróżniała się głębią życia duchowego, czerpanego z częstej adoracji Najświętszego Sakramentu.

Na spowiedzi swojemu kierownikowi duchowemu, bazylianinowi o. Włodzimierzowi Kowałykowi wyraziła gotowość poświęcenia swego życia za nawrócenie Rosji i za Kościół katolicki.

W lipcu 1944 r. wojska radzieckie wkroczyły do Krystynopola, gdzie s. Tarsycja przebywała w klasztorze. Rano 18 lipca na głos dzwonka spodziewająca się przybycia kapelana na Mszę św. otwierała bramę. Stojący przy furcie żołnierz radziecki oddał śmiertelny strzał w jej kierunku. Zapytany, dlaczego to zrobił, bez chwili wahania odpowiedział: „Przecież to była zakonnica!”.

27 czerwca 2001 r. podczas pasterskiej wizyty we Lwowie Ojciec św. Jan Paweł II ogłosił s. Tarsycję –  Błogosławioną. W styczniu 2006 roku Biskup Julian Gbur, był inicjatorem przeniesienia relikwii Błogosławionej Tarzycji do Stryjskiej Eparchii. 18 lipca 2007 r. relikwie siostry Tarzycji zostały przeniesione z cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie do Stryja. 02 września 2007 roku część relikwii Błogosławionej męczennicy uroczyście przeniesiono ze Stryja do Chodorowa (Ukraina), a następnie zastały umieszczone w lewym, bocznym ołtarzu cerkwi świętych Kosmy i Damiana.

  

 

   

 

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Dodatkowo, korzystanie z naszej witryny oznacza akceptację przez Państwa klauzuli przetwarzania danych osobowych udostępnionych drogą elektroniczną. Sprawdź naszą politykę prywatności. (Zamknij)